Сучасний тренд — максимальна енергоефективність і якість життя. Це безпосередньо стосується нашого будинку або квартири. Об'єднує ці тенденції якісна припливно-витяжна вентиляція з функцією рекуперації. Вона дає змогу забезпечити подачу достатньої кількості кисню в кімнату і видалення CO2.

У демісезон і в зимовий період ми часто відкриваємо вікна, щоб запустити кисень. Заходить і холодне вуличне повітря. Опалювальна система активніше працює, витрачаючи більше енергії. Рекуператор повітря, якщо узагальнити, — це пристрій, який допомагає забезпечити якісне провітрювання і дає можливість економити на опаленні.

Що ж таке сучасний рекуператор і для чого ж він такий необхідний? Побутовий рекуператор — теплообмінник, який забирає частину тепла з витяжного повітря і одночасно передає її в припливне. Це дає змогу наситити приміщення свіжим повітрям із кімнатною температурою.

Сьогодні ми дізнаємося для чого потрібен сучасний рекуператор, зрозуміємо принцип його роботи і розглянемо основні види таких приладів.

 

 

Конструкція рекуператора

Рекуператори для квартири — це теплообмінники і холодообмінники зі стінками-роздільниками. Останні мають високу теплопровідність. Це дає змогу не давати змішуватися витяжним і припливним потокам повітря, які рухаються паралельно.

Через роздільники повітря, яке потрапило з вулиці, нагрівається повітрям, що видаляється з кімнати. Спрощено — процедура рекуперації ніщо інше, як повторне використання повернутої енергії.

 

 

Переваги та мінуси рекуператорів

Рекуператори повітря не позбавлені характерних позитивних і негативних сторін.

Переваги:

  1. Економія енергії. Купити рекуператор слід, оскільки вони здатні підвищити ефективність системи вентиляції, відновлюючи теплову або холодильну енергію.
  2. Ізолюючі властивості. Пристрої не дають гарячому повітрю потрапляти в приміщення влітку, а взимку сприяють збереженню тепла в межах 30-96%.

 

Недоліки:

  1. Вартість. Ціна на подібні системи з рекуперацією тепла дещо вища за аналоги без неї. Для справедливості зазначимо, що витрати можуть швидко окупитися за рахунок істотної економії енергії.
  2. Монтаж. З технічної точки зору монтаж рекуператора своїми руками виконати можна. Однак ми рекомендуємо довірити монтаж професіоналам, оскільки вони не допустять типових помилок, здатних призвести до зниження ефективності роботи пристрою.

 

Види рекуператорів повітря

На ринку представлено багато моделей, наприклад, рекуператор Домовент Соло. Кожен з них відрізняється принциповою будовою. Найбільш затребувані різновиди — роторні та пластинчасті. Розглянемо їх окремо.

 

Роторний тип

Роторний рекуператор для будинку заснований на принципі обертання ротора. Він являє собою циліндр з деякою кількістю каналів, через які рухається повітря. Пластинки з витяжного боку нагріваються, потім розгортаються і починають віддавати в припливний потік повітря накопичене тепло.

Поява конденсату виключена завдяки постійному нагріванню пластинок. Це дає змогу підтримувати сприятливий мікроклімат у кімнаті.

Роторний вид рекуператорів відрізняється відмінним ККД — від 75% до 85%.

Серед мінусів потрібно виділити:

  • складна конструкція, яка позначається на вартості;
  • залишається ймовірність змішування повітряних мас;
  • порівняно великі габарити;
  • гучність у процесі роботи;
  • потрібна наявність електроживлення;
  • складне ТО.

Зважаючи на наявність такого переліку мінусів, такі рекуператори для квартири майже не використовуються. Найчастіше їх монтують у промислових будівлях.

 

Пластинчастий тип

Такі пристрої мають конструкцію з пластин, спрямованих у протилежні сторони відносно одна одної. Вони мають чудовий теплообмін. Витяжний і припливний потік повітря рухається паралельно. При цьому здійснюється обмін енергією.

Конструкція пластинчастих рекуператорів відносно проста, що позитивно позначається на ціні.
Важливіше сказати про те, що чим більше повітря проходить через рекуператор, тим менше у нього ККД і навпаки. ККД у перехресних рекуператорів перебуває на рівні 60-80%.

Серед переваг побутових пластинчастих провітрювачів варто виділити:

  • доступна вартість;
  • універсальність у використанні;
  • простота конструкції та обслуговування;
  • порівняно компактні габарити.

Серед мінусів найважливіший — можлива поява конденсату. Це ймовірна причина обмороження самого теплообмінника, що знизить ефективність роботи. Рішенням стане монтаж переднагрівача або постнагрівача. Пристрої додатково гріють повітряні маси ТЕНами.

 

До окремої категорії пластинчастих рекуператорів відносять ентальпійні теплообмінники. У них ребра виконані з тканини штучного походження або целюлози. З їхньою допомогою частина вологи, які видаляється з приміщення, потрапляє назад. Це позитивно позначається на мікрокліматі. Ефективно вони працюють до 4 місяців на рік через значний перепад температур, що призводить до конденсату.

 

Який із рекуператорів узяти для будинку або квартири? Усе залежить від поточних потреб і особливостей будівлі, де буде виконуватися монтаж. У будь-якому разі слід звернутися до професіоналів, які проконсультують вас і допоможуть підібрати оптимальне рішення в кожному конкретному випадку.